Inspirace v alkoholu

Záhradné párty pod pergolou

Pri stavbe novej pergoly alebo rekonštrukciu existujúcej je nutné si dopredu premyslieť, či budete chcieť len natrieť trámy, vymeniť nábytok alebo rovno celú strechu. V prípade strešnej krytiny je dobré použiť takú, ktorá bude mať dlhú životnosť a vydrží pôsobenie víchrica a krupobitie. Vhodnou voľbou je komôrkový polykarbonát

komôrkový polykarbonát

Polykarbonátové plátne nebo lexan?

V špecializovaných predajniach existuje celý rad materiálov, ktorými možno zastrešiť vašu pergolu, však len jeden z nich je naozaj kvalitný a rokmi preverený. Jedná sa o polykarbonátové dosky, ľudovo lexan. Tento materiál má mnoho výhod, dokonca možno vyberať z rôznych farieb, ak potrebujete záhradné obydlia presvetliť alebo naopak chrániť pred slnečnými lúčmi.

Záruka 10 rokov proti poškodeniu

Každý, kto investuje alebo nad investíciou do novej strechy zvažuje chce, aby vydržala čo najdlhšiu dobu. Lexan je ideálny aj vďaka tomu, že je značne odolný voči nárazom a stále pružný aj pri nízkej teplote. Polykarbonátové dosky sú ešte opatrené špeciálnou UV vrstvou, teda akýmsi filtrom, ktorý bráni slnečnému žiareniu nevratne poškodzovať štruktúru materiálu. Ten potom krehne a môže sa lámať alebo blednúť. Nemajte ani strach z roztrieštenia, t osi vám u lexanu nikdy nestane, preto ho možno použiť tam, kde klasické sklo nie.

Aký typ a hrúbku?

Na samotný záver neuškodí malé zhrnutie. Pri rekonštrukcii alebo stavbe pergoly záleží hlavne na vašej predstave. Len vtedy dokážete vytvoriť dielo, ktoré vám bude vyhovovať. Na strechu možno niekoľko typov polykarbonátových dosiek, líšiacich sa napríklad farebným odtieňom alebo povrchovou štruktúrou. Najpredávanejším prevedením je číry alebo bronzový plát s hladký neb zrnitým povrchom.

komôrkový polykarbonát

Komôrkové polykarbonátové dosky nie sú samonosné a vyžadujú podpornú konštrukciu. V tomto prípade je nutné voliť vhodnú hrúbku dosky. Čím je hrúbka vyššia, tým dokonalejší sú izolačné vlastnosti. Toho je docielené prítomnosťou reflexnej vrstvy, ktorá prepúšťa svetlo avšak zamedzuje vnikaniu tepla a pocitu skleníka.